29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda, tekvandoda Bayanlar 57 kiloda mücadele eden Azize Tanrıkulu, ilk turda Malezyalı Teo Elaine ile karşılaştı. Rakibi karşısında ilk raundu 2-0, 2. raundu 5-4 önde tamamlayan Azize Tanrıkulu, son raundda da 3 puan almasına karşın, 2 ihtar nedeniyle 1 ceza puanı aldığı için müsabakadan 7-4 galip ayrıldı ve çeyrek finale yükseldi..

Tanrıkulu, çeyrek finalde ABD'li Diana Lopez'in karşısına çıktı. İlk raundun ilk dakikası dolarken ilk puanı alan Azize oldu. Azize ilk raundun üstün ismi olurken 1-0'lık avantajını aldığı ceza puanıyla 2. raunda taşıyamadı.

Kariyerine cimnastikle başlamış olan milli sporcu 6 sene bu sporla ilgilendikten sonra tekvandoya başladı.

2. raundun ilk dakikasında iki sporcu da puan alamazken son 50 saniyeye girilirken Azize mola alarak sağlık görevlilerini mindere çağırdı. Geçen sene yine Pekin'de gerçekleştirilmiş bir şampiyonada dizinden sakatlanmış olan Azize yine Pekin'de bu sefer Olimpiyat Oyunları için minderde olduğu sırada dizinden bir sorun yaşadı. Azize'nin dizine soğutma tedavisi uygulandı ve sporcumuz bu raundu rakibine puan vermeden tamamladı. 2. raund 0-0 sona erdi.

3. ve son raunda da hızlı giren sporcumuz oldu. Karşılıklı ataklar iki sporcuya da 1'er puan kazandırdı. 3. raundun son 25 saniyesine de 1-1 ile girilirken Azize yaptığı atakla puan bekledi ama hakemler puan vermedi.

3. raund bu şekilde tamamlanınca maç uzatmaya taşındı. İlk atak Azize'den gelirken beklenen puan bu atakta gelmedi. İkinci ayakta ise puanı kapan sporcumuz uzatmada aldığı puanla adını yarı finale yazdırdı.

-YARI FİNALDE MUHTEŞEM PERFORMANSI-

Yarı finalde Hırvat rakibi Martina Dukcic ile karşılaşan Azize Tanrıkulu peş peşe ataklarla raunda hızlı girdi ama iyi kaçışlar yapan rakibi açıkları değerlendirerek üst üste 2 puan almayı başardı.

İkinci devrede rakibin bir ceza puanı aldıran Azize bir de puan alarak eşitliği yakalamaya çok yaklaştı. Rakibinden bir de puan sildiren Azize 2. raundun sonunda 1-1'i sağladı.

Azize son raunda bir ihtarla girerken belirleyici son 2 dakikaya iki sporcuda temkinli başladı. Azize'nin peş peşe ataklarından iyi kaçan Hırvat sporcu karşı atakla tek puan alarak dengeyi bozdu. Azize'nin hemen gerçekleştirdiği ataktan puan çıkarken Hırvat da puan alınca durum 3-2 oldu.

Azize son anda bir duşaki ile puanı aldı ve 3-3'lük beraberliği sağladı. Azize Hırvat'ın hızlı atağında çok atik davranıp şık bir teknikle kafaya net bir tekme vurdu ve 2 puanı alarak 5-3 öne geçip adını finale yazdırdı. Azize gümüş madalyayı garantilerken altın madalya için mindere çıkacak.

Copyright © 2012. All Rights Reserved.