37 federasyon usulsüz olarak millilik belgesi verdi, ortalık karıştı. Sporcuların üniversiteye girişte ve öğretmen olarak atanmalarında aranan millilik kıstasına uymayan yaklaşık 4 bin sporcu belirlendi

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın hazırladığı rapor, Türk sporunun milli bir krizle karşı karşıya olduğunu gözler önüne serdi. AKŞAM'ın ulaştığı rapora göre, özerk 37 federasyon, yönetmeliklere aykırı olarak usulsüz şekilde sporcularına 'millilik belgesi' verdi. Yaklaşık 4 bin sporcu, öğrencilikten ve memuriyetten atılmakla karşı karşıya. Rapor doğrultusunda genel müdürlük hukuki süreç başlattı. Bazı sporcular, millilik belgesi ile özel kontenjandan girdiği üniversiteden atılırken, mezun olanların diplomaları da iptal ediliyor. Yine aynı kontenjan ile öğretmenliğe atananlar da memuriyetten atılırken, bugüne kadar aldıkları maaşlar da geri istenecek.


-   YALNIZCA 11 FEDERASYON YÖNETMELİĞE UYGUN DAVRANDI
'MİLLİ skandal'ın sorumluluğu sporcuların yanı sıra yöneticileri de bağlayacak. İlgili federasyonların başkanları ve genel sekreterleri, verdikleri usulsüz millilik belgesi nedeniyle, mahkemeye verilecek. Başkan ve genel sekreterler, devletin bu sporcular için yaptığı harcamalardan da sorumlu olacak. GSGM'ye bağlı 59 özerk federasyon bulunuyor. Teftiş Kurulunun hazırladığı rapora göre, 11 federasyonunun hiç millilik belgesi vermediği, 11'inin de yönetmeliklere uygun davrandığını belirlendi. Raporda 37 federasyonun ise usulsüz şekilde millilik belgesi verdiği tespitinde bulunuldu.

-   SAHTE İMZALI, ONAYLI BELGELER FOTOKOPİ İLE ÇOĞALTILDI
Universiade kapsamında olmayan Hentbol, Halter gibi branşlar kendi dünya şampiyonalarını düzenliyor. Ancak Universiade kapsamında olmadığı için, millilik belgesi dışında tutuluyor. Keza Tekvando'ya bağlı Poomse, Kick Box, Judo, Güreş, Karate, Üniversite Oyunları gibi branşlarda da sahte millilere rastlandı. Yine sahte imzalı veya onaylı listeler fotokopi ile çoğaltılarak, başka kişilerin isimleri yazılarak, sporcu olarak gösterildiği ve bu belgelerin ilgili yerlere başvurularda kullanıldığı, yine müfettişler tarafından ortaya çıkartıldı.

Copyright © 2012. All Rights Reserved.